;

Doğayı Pedalla Koru Sergisi

6.10.2012

Doğayı Pedalla Koru Projesi kapsamında yapılan çalışmaları, pilot alan Burdur Gölü Bölgesi'ndeki biyolojik çeşitliliği ve yok oluş tehlikelerini anlatmak amacıyla kurulan Doğayı Pedalla Koru Fotoğraf sergisinin 2. ayağı 12 Şubat tarihinde İstanbul Balat Kültür Merkezi'nde yapılan açılışla izleyenlerin beğenisine sunuldu.

DEVAMI

Gurmebüs'le Balat

20.07.2012

Bu ev "Soroptimistler (koşulsuz birbirine yardım eden kardeşler demekmiş) Derneği'nin" semtin kadınlarını ve çocukları için geliştirdikleri projeleri uygulama alanı. Balat'da yaşayan kadınların, burada yaptıkları kurabiye, börek ve mantılar "Vodina Kafe'de" satılarak, elde edilen gelir, başarılı çocukların eğitim masraflarını karşılamak için kullanılıyor. Evin annesi Meltem Hanım, hanımların eğitiminden, mutfağın işleyişine, satışlara kadar herşeyle ilgileniyor. Biz de burada mantı ve etli yaprak sarmanın tadına baktık. Meltem Hanımın iyi bir anne olmanın dışında iyi bir ahçı olduğu bir gerçek, ikiside çok başarılıydi.

DEVAMI

Tam Sanat Dergisi

1.06.2012

Tarihi ve turistik dokusu nedeniyle, UNESCO ve Avrupa Birliği projeleriyle korunmaya alınmış, kültür mirasımızın en önemli mihenk taşlarından biri olan Fener Balat semti, mimari ve sosyal dokusu itibariyle pek çok kişi ve kurumun dikkatini çeken bir bölgedir. Türk, rum, ermeni ve Musevilerin kaynaştığı, taşı toprağı tarih kokan, her sokağında yüzyılların yaşanmışlığı ve dinginliğinin yanı sıra günümüzün dinamizmini yaşayan semt, her geçen gün yeni bir çehreye bürünmektedir. Bu yeniliklerden biri de resmi açılışı 17 haziran 2010 tarihinde yapılan “TSKF Balat kültür evi” dir.

DEVAMI

Balat Kültür Evi’nde Projemizi Sunduk

16.11.2011

Güzel İstanbul Lions Kulübü’nün organize ettiği ve ev sahipliğini İstanbul Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun Balat’ta bulunan Kültür Evi’nin yaptığı “Sağlıklı Yaşam ve Hayat Tarzı Değişiklikleri Projesi” ile saha çalışmalarımızı sürdürdük. Balat sakinlerinin yanı sıra ilgili kulüp temsilcilerini katıldığı sunumda, Dr. Mine Özçakı ve Diyetisyen Nazmiye Seymen, katılımcılarının sorularını cevaplayarak beslenme ve egzersiz önerileri, pişirme teknikleri, bilinçli ilaç kullanımı gibi konularda kapsamlı bilgiler verdiler. Sunum sonrası katılımcılara vakfımızın kitapçık, broşür ve dergi gibi yayınlarının yanı sıra promosyon ürünlerimizden oluşan setler hediye edildi. Soroptimist Kulüpleri Federasyonu ile çalışmaların sürdürülmesi planlanmaktadır.

DEVAMI

Restore Edilen İkiz Binalar Törenle Açıldı

19.06.2010

Fatih Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından restore edilen Fener'deki '' İkiz Evler'' düzenlenen törenle açıldı. Açılışta konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ''Tarihi eserlerin restorasyonu kadar doğru fonksiyon verilmesi de önemli.''dedi. Fener Balat'ta Vodina Caddesi üzerinde bulunan İkiz Evler Fatih Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından restore edildi.Açılış törenine İstanbul Vali Vekili Mustafa Altıntaş, CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muammer Güler'in eşi Nevla Güler, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun eşi Gül Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın eşi Nurten Çapkın, Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Dünya Başkanı Hanne Jensbo, Avrupa Başkanı Elianne Lagasse ve Türkiye Başkanı Emine Erdem ile çok sayıda davetli katıldı. Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi kutlama mesajı gönderdi.

DEVAMI

Ev Kadınlarına Kültür Evi

18.06.2010

İstanbul İl Özel İdaresi ile Fatih Belediyesi'nce restore edilen ve Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu'nun kullanacağı Balat Kültür Evi, törenle hizmete açıldı. Açılışta konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Altıntaş, Balat'ın, İstanbul'un en güzel tarihi eserlerini barındıran bir semti olduğunu söyledi. Altıntaş, İstanbul'un tarihi eserlerini korumak için büyük projeler yaptıklarını belirterek, bu kapsamda onarım çalışmaları gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Sivil toplum, mahalli idare ve devlet işbirliğinin bu projede gerçekleştiğini anlatan Altıntaş, bu merkezde yöre insanının, özellikle kadınının statüsünün geliştirilmesi ve eğitiminin sağlanması, meslek edinmesi, toplumsal ve kültürel hayatının değiştirilmesi konusunda güzel projeler üretileceğini ifade etti.

DEVAMI

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Balat Kültür Evi Dünya Kadınlar Günü Sergisi Açıldı

1.03.2010

SOROPTİMİSLER Fatih Fener’de İstanbul Valiliği İl özel idaresi Bir milyon 200 TL maddi desteği, Fatih belediyesinin proje uygulaması ile Kudüs Metropoline bağlı, Fener Ayayorgi Metrokya Kilisesi Müştemilatı (Papaz evi olduğu iddia edilen bina) restore edilerek “TSKF BALAT KÜLTÜR EVİ” adı altında Türkiye Soroptimislerine 29 yıllığına tahsis edildi. Geçen ay İstanbul Valisi Sayın Muammer Gülerin, Bld. Bşk. Mustafa Demir’in katılımı ile açılışı yapılan merkezde bu gün resim sergisi açılışı gerçekleştirildi.

DEVAMI
;