;

SOROPTİMİSTLERİN SOSYAL GİRİŞİMCİLİK PROJESİ; “BALAT KÜLTÜR EVİ”

Fener Balat semtinde oluşturulan bu proje, Balat'ın toplumsal yaşamını geliştirme amacına hizmet etmek üzere tasarlanmıştır. Balat Kültür Evi ile bölge kadınları ve genç kızlarına meslek kazandırmayı ve bu mesleği hayata geçirebilecekleri bir alan yaratmayı hedefleyen bu proje, aynı zamanda üyelerimiz ve dostlarımız için de bir buluşma ve semt halkıyla kaynaşma mekânı olarak düşünülmüştür.

Sergi salonu, profesyonel mutfak, kafe ve eğitim alanları olmak üzere dört farklı tema ile tasarlanan mekân, çoklu kullanımlara açık olarak hizmet vermektedir. Balat Kültür Evi’nde hazırlanan sergi salonu, resim, fotoğraf ve elişi sergileri ile yerli yabancı ressam ve heykeltıraşların kişisel sergilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Kurulan profesyonel mutfakta, bölge kadınlarına aşçılık dersleri verilerek meslek sahibi olmaları sağlanmaktadır, burada yetişenlerin istihdam edilebilmesi için imkânlar bulunmaya çalışılmakta ve ayrıca ürünlerinin Kültür Evi’nin kafesinde ”Vodina Kafe” satılmaları sağlanmaktadır. Böylece hem kadınlarımızın ekonomik güçlerine bir katkı sağlanmakta hem de meslek edinmeleri yoluyla toplumsallaşmalarına ön ayak olunmaktadır.

Cafe, çevreye gelenlere hizmet verdiği gibi aynı zamanda, Soroptimist kulüpleri üyelerinin buluşma ve sosyal etkinlik mekânı olarak kullanılmaktadır. Kulüpler, bu mekânda gerek üyelerine gerekse bölge halkına yönelik toplantılar düzenleme olanağı bulmaktadırlar.

Tüm bu çalışmalardan elde edilen gelir, yöre halkının ve çocuklarının eğitim ve gelişmeleri için tasarlanan projelere aktarılmaktadır. Bu bağlamda; İngilizce, müzik, el işi, kişisel gelişim eğitimleri verilmektedir.

;