;

TSKF Balat Kültür Evi

TSKF’nin sosyal girişimcilik projesi olan Balat Kültür Evi 2010 yılından beri semt kadınlarına ve ziyaretçilere yönelik olarak hizmet vermektedir. Bu bağlamda semt kadınlarına istihdam sağlamak amacıyla Mutfak Atölyesi ve Vodina Cafe ile çalışmalar sürdürülmektedir.

Bunun yanı sıra sergi salonları yıllardır aralıksız faaliyet göstererek çok sayıda amatör ve profesyonel sanatçıyı misafir etmiştir. Her yıl Mart ayında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında açılan Kadın Ressamlar Karma Sergisi, Haziran ayında kuruluş yıl dönümü kapsamında açılan Karma Bahar Sergisi gibi gelenekselleşen sergilere de ev sahipliği yapılmaktadır.

Donanımlı toplantı salonları gerek Soroptimistlerin düzenli toplantılarına, gerekse çeşitli kurumların eğitimlerine yönelik olarak hizmet vermektedir. Semtin farklı dilden, dinden ve ırktan birçok insanı bir arada yaşatan kendine has o renkli, çok kültürlü ve özgün yapısı ile tarihi ve turistik güzellikleri birleştiren Haliç manzarası toplantı ve eğitim salonlarını daha da cazip hale getirmektedir.

Semt çocuklarına hizmet sağlamak amacıyla sürdürülen İngilizce ve elişi atölyeleri de uzun soluklu projeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İngilizce atölyesi ile bir yandan çocukların İngilizceleri geliştirilmeye ve okul başarıları yükseltilmeye çalışılırken, diğer yandan kültürel gelişimlerine de katkıda bulunulması hedeflenmektedir. 4–5 yaş grubuna yönelik olarak düzenlenen elişi atölyeleri de yine çocukların okul öncesi eğitimlerine destek sağlamayı amaçlamaktadır. Söz konusu eğitimler Soroptimistler ve yakınları tarafından gönüllülük esasında yürütülmektedir. Çocuklarını getiren annelere yönelik olarak da çeşitli seminer ve sohbet toplantıları düzenlenmektedir.

İstanbul’daki Soroptimist Kulüplerinin ortak uygulaması olarak başlatılan  ”Çorba İçelim, Yemek Konuşalım” projesi de süreklilik gösteren diğer bir projedir. Eğitim döneminde her hafta bir kulübün sponsorluğunu üstlendiği uygulama kapsamında pişirilen çorbalar ve tatlılar öğrencilerimize ikram edilmektedir. Çorba tarifleri öğrencilere dağıtılmakta ve onlarla sağlıklı beslenme, sofra kuralları konuları hakkında ve besin değeri yüksek yiyecekler üzerine sohbetler edilmektedir.

 

;