;

İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan, çok dilli, çok dinli iyi niyet semti olarak tanımlanan Balat'ta, eski zamanlardan kalma harabe durumda olan bina, 1999 yılında Milli Emlak’tan kiralanmış ve 2010 yılında hizmete başlamıştır.

1999 yılında Milli Emlak’tan 29 yıllığına TSKF tarafından kiralanan Balat Kültür Evi, Haliç’e paralel uzanan Vodina Caddesi üzerinde yer alan ikiz bir binadır. Kiralandıktan hemen sonra dönemin TSKF başkanı Işık Verbas, binanın restorasyonu için çalışmalara başlamış, yönetim kurulu, Turizm Geliştirme Vakfı ile sözleşme yaparak restorasyon işlerini bu kuruma devretmiştir. Ancak, kurumun daha sonra bu onarımdan vazgeçmesi üzerine aramalar başlamıştır. Bu bağlamda, UNESCO, Avrupa Birliği ve özel kurumlarla temasa geçilerek binanın restorasyonu gerçekleştirme çalışmaları yapılmış, ancak tüm bu girişimlerden olumlu sonuç alınamamıştır.

2009 yılında dönemin TSKF Başkanı Emine ERDEM’in çalışmaları sonucu, İstanbul Valiliği ve Fatih Belediye Başkanlığı binanın restorasyonunu üstlenmişlerdir. Binanın kaba inşaatından sonra ince işlerin ve tefrişatın yapılması, Türkiye’de bulunan Soroptimist kulüpleri ve üyeleri ile yurt dışından pek çok Soroptimistin katılımları ve bağışlarıyla gerçekleşmiştir. Bu bağlamda komisyon üyeleri de özverili çalışmalar yaparak binanın dönemin ruhunu yansıtır şekilde olmasına özen göstermişlerdir.

2006 yılı genel kurulunda kabul edilen Balat Kültür Evi projesi kapsamında hazırlanan bina, 17 Haziran 2010 tarihinde SI Dünya Başkanı Hanne Jensbo, ve SI Avrupa Başkanı Ellaine Lagas’ın himayelerinde hem Türkiye’den hem de yurt dışından çok kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla resmi olarak açılmıştır.

;